niedziela, 27 listopada 2011

Korzenna zupa z pieczonej dyni i gruszek



Ach, jak wspaniałe rzeczy działy się ostatnio w moim domu! Jak nareszcie zapachniało Świętami, i nawet zapadające w środku dnia ciemności nie są w stanie popsuć mi humoru, bo w końcu wczesne wieczory to zapowiedź Bożego Narodzenia:)

Wczoraj wieczorem urządziliśmy w domu rodzinną kolację z okazji Święta Dziękczynienia. Może i nie polska to tradycja, ale jednak tradycja bardzo piękna i nie widzę, czemu jej nie powielić – bo warto raz do roku spotkać się i podziękować za to wszystko, co mamy w życiu, za kolejny dobrze spędzony rok. Na co dzień żyjemy w takim pędzie, że nawet nie ma kiedy przystanąć i zastanowić się, ile dobrego przychodzi do nas każdego dnia – dobrego, które wydaje się nieraz trywialne, a jednak to ono powoduje, że robi nam się ciepło w środku. Wspólnie zjedzony posiłek, czyjeś miłe słowo, list od przyjaciółki, która mieszka daleko, kubek gorącej herbaty, gdy na dworze zimno i ciemno, kęs ciasta, które jest pyszne – oj, jakie pyszne, nowa książka – tak ciekawa, że nie można się oderwać… to dzięki takim miłym akcentom na naszych buziach pojawia się uśmiech, to dzięki nim dzień należy do udanych. Nieraz w oczekiwaniu na wielkie zdarzenia pozwalamy, by wiele tych pięknych chwil minęło niepostrzeżenie, zamiast zrozumieć, że to właśnie umiejętność znajdywania niezwykłości w codzienności pozwala nam budować długotrwałe szczęście.

Cieszyć się z rzeczy małych. Doceniać to, co dookoła.

Smakować życie.


Korzenna zupa z pieczonej dyni – przepis mojej Mamy :)

Na 8 porcji potrzebujesz:

3 kg dyni
4-5 gruszek
1 l bulionu warzywnego
korzeń świeżego imbiru (ok. 8-10 cm)
1-2 łyżeczki imbiru w proszku
1-2 łyżeczki proszku curry
sól
sok z 2 pomarańczy
2 łyżeczki masła
3 łyżki śmietany + po jednej łyżeczce do przybrania
prażone pestki dyni lub migdałów – do przybrania



Gruszki obierz i przekrój na pół, wytnij gniazda nasienne. Ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości lekko posłodzonej wody (2-3 łyżeczki cukru). Gdy zmiękną, odcedź i odstaw. W czasie, gdy gruszki się gotują, nastaw piec na temperaturę 200º C.

Dynię pokrój w grube części w taki sam sposób, w jaki kroisz arbuza. Nie odcinaj z nich skórki, natomiast wytnij i wyrzuć włóknisty środek z pestkami Następnie kawałki dyni połóż na blasze skórką do dołu i wstaw je do piekarnika na ok. 30-40 minut, aż będą zupełnie miękkie i przypieczone. Dynię wyjmij, ostudź i łyżką oddziel miąższ od skóry, co po upieczeniu powinno być bardzo łatwe. Skórę wyrzuć, miąższ przełóż do blendera lub garnka, w którym będziesz rozcierać zupę. Dorzuć ugotowane gruszki i zmiksuj na jednolitą masę. Wlej 0,5 l bulionu warzywnego i cały sok z pomarańczy, wetrzyj korzeń imbiru. Zagotuj pod przykryciem. Zupa powinna mieć konsystencję gęstego kremu. Jeśli jest za gęsta – dodaj więcej bulionu. Możesz też użyć wody, w której gotowały się gruszki.

Po ok. 10 minutach zdejmij zupę z ognia i dopraw proszkiem curry, sproszkowanym imbirem i solą. Całość powinna mieć korzenny, orzeźwiający smak. Dodaj śmietanę. Na patelni zrumień na 2 łyżeczkach masła pestki dyni lub płatki migdałowe i osusz je na papierowym ręczniku. Przy podawaniu, każdy talerz zupy ozdób kleksem śmietany i szczyptą prażonych pestek.

* Zupę możesz przygotować tuż przed podaniem, ale jeśli możesz, spróbuj zrobić ją nawet dzień wcześniej – dzięki temu smaki się zintensyfikują.

12 komentarzy:

  1. To musi być pyszne! Dynia z owocowo-korzennymi aromatami - to już brzmi pysznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczna idea...:) Pięknie napisałaś o tej wdzięczności:). A jak spotkaniu towarzyszyła tak zupa, to musiało być i pięknie i smakowicie:)
    U mnie z jabłuszkiem niedawno, ale kiedyś użyję też gruszki, bo to smakowity pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kasiu - dziękuję:) Przyznam, że zupa rzeczywiście smakuje świetnie, a z moich ust znaczy to wiele, po generalnie nie przepadam za dynią i tylko dla tego jednego przepisu zrobiłam jak do tej pory wyjątek:)

    Ewelajno - :) Dziękuję za miłe słowa:) Widziałam Twój przepis z jabłkiem, muszę przyznać, że wyglądał bardzo zachęcająco (i to pomimo, że - jak napisałam wyżej - normalnie w stosunku do dyni jestem dość nieufna ;))

    Pozdrawiam Was serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. O tak, z taką zupą musiało zapachnieć świętami :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. idealna na dłuuugie wieczory. I ja lubie zimą rozgrzać potrawy mieszanką curry, taka namiastka słońca na talerzu:)
    Pozdrawiam mocno!!!

    OdpowiedzUsuń
  6. korzenne aromaty.. tak bardzo lubię je jesienią.

    OdpowiedzUsuń
  7. Arven - oj tak! Imbir i pomarańcze to kwintesencja przedświątecznego nastroju :)

    Żenia - zgadzam się - od razu robi się cieplej i przyjemniej :)

    Asieja - prawda? Są stworzone do jesiennej pogody :)

    Pozdrawiam Was serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  8. Spodobał mi się pomysł z kolacją 'dziękczynną'. Czasem warto się zatrzymać i pomyśleć za co możemy podziękować, co dla nas jest w życiu ważne - z tych malutkich i większych spraw.
    Zupka rozgrzewająco pieczętuje te rozważania :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Już wyobraziłam sobie jej smak i jest boski :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super zupka, ciekawe połączenie dyni i gruszki ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Escapade Gourmande - oj, żebyś wiedziała! Tradycja warta podtrzymywania, a zupa zupełnie zasłużenie odgrywa w czasie Święta Dziękczynienia pierwsze skrzypce (wraz z indykiem oczywiście;))

    Dario-Anno - nawet ja muszę przyznać, że ta zupa jest świetna, a za dynią na ogół nie przepadam ;) Spróbuj koniecznie! :)

    Pepa: dziękuję:) to połączenie rzeczywiście się sprawdza ;)

    Pozdrawiam Was bardzo serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  12. zgadzam się kochana z każdym słowem - to jest trochę jak z walentynkami - gro ludzi ich nie obchodzi, bo uważa, że każdy dzień jest dobry na ciepłe słowo i miły gest, a jednak w tej pędzącej codzienności nie zawsze znajdzie się na to czas. Sądzę, że nie potrzeba święta, żeby świętować codzienność i te 'małe' chwile - po prostu trzeba o tym pamiętać! ale do sedna - zupa wygląda wspaniale (jednak dałaś się wciągnąć w dyniowy zawrót głowy)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...